“Si u dobësova, pasi kisha humbur çdo shpresë! Historia e Teutës i frymëzon të gjithë”


Teuta Alia është nga ato zonja që kanë pasur gjithçka në jetë, përvec… shëndetit! Që pas lindjes së parë të djalit në moshën 23-vjeçare, ajo mori shumë peshë dhe pavarësisht se mbajti dieta, pavarësisht se dilte për vrap, apo se ndoqi seanca me sauna dobësimi, sërish nuk arrinte dot të hiqe kilogramët e tepërt.

Me lindjen e dytë, pesha e saj thuajse u dyfishua dhe arriti në plot… 103 kg. Sot, 7 muaj pasi ka realizuar Testin e Intolerancës Ushqimore është 39 kg më pak, pra 64 kg. “Mesatarisht kam rënë 5-6 kg në muaj, por asnjë sforcim, gjithçka në mënyrë natyrale”, thotë Teuta Alia, e cila ka vendosur që të ndajë historinë personale me të gjithë lexuesit, për t’i motivuar për dobësim të shëndetshëm, por edhe për zgjidhje korrekte të çdo problemi shëndetësor apo nervor, emocional etj.

Teuta, prej sa vitesh ishit në mbipeshë? Prej 15 vitesh, që nga lindja e djalit kur isha 23 vjeç. Aktualisht jam 38 vjeç dhe më në fund po e shoh veten si dikur para lindjes. Ndihem jashtezakonisht mirë edhe me shëndetin fizik dhe mendor.

Cfarë përpjekjesh kishit bërë për t’u dobësuar? Të gjitha; që nga produktet e dobësimit, seancat në qendra estetike me baltra e rreze, me vrapim çdo ditë e sakrifica të tjera pa fund. Madje arrita deri aty sa hoqa dhe dhjamin me shiringa dhe u bëra për spital, mezi kam mbijetuar.


Dhe nuk binit në peshë? Bija shume shumë pak, për aq shumë sakrificë që bëja. Por direkt pas 1 muaji i rrimerja kilet dhe pas 3 muajsh shkoja ku isha… 😔. Po shkatërroja shëndetin, sidomos stomakun. Nuk lashë gjë pa provuar, ndaj kur lexova për Testin e Intolerancës Ushqimore që ishte analizë e avancuar dhe që bëhej me ADN te flokut, që ta gjente problemin që në gene, atëherë thashë me vete: Pse mos ta provoj edhe këtë, fundja ky është test dhe nuk të shkatërron shëndetin…

Të paktën ta shoh çfarë më bën dëm dhe çfarë më mungon në organizëm! Kështu telefonova në numrin +355 69 881 7187 dhe asistentja e mjekes më la takimin për testin e intolerancës ushqimore. Si ishte impakti i parë, kur u njohe me testin e intolerancës ushqimore? Aty mësova se të mbash dietë pa ditur se cilat ushqime nuk i pranon trupi yt, nuk t’i tret, është gabimi më i madh që mund të bësh me shëndetin!

Nga çfarë rezultuat ju intolerante? Procedura si realizohet Testi i Intolerances Ushqimore, pa asnje dhimbje Unë rezultova intolerante nga disa ushqime, por ato që përdorja më shpesh ishin kafja, çaji i malit, çaji jeshil, peshku, djathi, portokalli, molla etj. Dhe ta mendosh që unë e pija kafen e zezë pa sheqer fare, gjithashtu edhe shumë çaj jeshil, me idenë për t’u dobësuar. Pa llogaritur që beja “kap e ha” mollë jeshile si frut dietik… Pra, gjithë kohës une kisha “punuar” kundër shëndetin tim.

Por diçka tjetër që zbulova në test dhe më befasoi, rezultoi se une isha e mbushur me toksina në trup dhe me hidrokarbure. Po ashtu, organizmi im ishte mbushur me stres oksidativ dhe inflamacion, plus zbulova me detaje vitaminat, mineralet, acidet yndyrore, aminoacidet e plot elementë të tjerë se çfarë i kisha më mangësi në trup. Realisht jam surprizuar, sepse kur mora përgjigjen ishte sikur të ishte skanuar trupi im.

UNE JAM TIP QE NUK KAM LËNË ANALIZË PA BËRË, POR HERA E PARË QË UNE SHIHJA NJË TEST TË TILLË QË TË TREGONTE AQ SHUMË GJËRA NJËKOHËSISHT: USHQIME INTOLERANTE, PROBLEME SHËNDETËSORE, PROBLEME TË SHQNDETIT FIZIK E MADJE EDHE EMOCIONAL APO PAGJUMËSINË E LODHJEN. ME PAK FJALË, ISHTE SUPER, MË I MIRI!

– Cfarë ndodhi me tej, pasi zbuluat ushqimet intolerante dhe problemet e tjera? Nisa një regjim ushqimor qe ma dhanë bashke me rezultatin e testit. Shmanga gjithçka që më bënte dëm dhe u ushqeva me regjimin ushqimor që më dhanë. Theksoj se nuk ishte dietë që të “ngordhje për bukë”, por kufizime ushqimore. Pra, të haje ato që të bëjnë mirë, që i pranon dhe i tret më lehtë ADN-ja jote. Për shembull, mua me kollaj ma treste trupi mishin, se sa një gote çaji mali (dola intolerante). Po ashtu, m’u dhanë këshilla shumë të vyera për stilin e jetesës që unë vërtet nuk i dija.

Sa kg u dobësuat dhe në sa kohe? Une isha 103 kg kur bëra testin. Sot, 7 muaj pas këtij testi jam 39 kg më pak, pra 64 kg.Mesatarisht kam rënë 5-6 kg në muaj, por asnjë sforcim, gjithçka në mënyrë natyrale. Muajin e parë vetëm ndjeja si një lloj shfryrje, pastaj nuk e kuptoja se si arrija të bija aq lehtë në peshë, pa u ndjerë e uritur, pa e kuptuar. Sot ndihem tejet energjike dhe krenare me veten. Dikur po kaloja në depresion për shkak të mbipeshës, sot dua të frymëzoj të gjithë njerëzit që janë në mbipeshë, por sidomos femrat: Unë ia dola, mund t’ia dilni edhe ju.