Si të eleminoni variçet (venat varikoze)në kushte shtëpie pa lodhje e dhimbje


Venat varikoze ose variçet janë dilatacione (zgjerime) të venave të këmbës. Çdo venë mund të bëhet varikoze, por, ato që preken më shpesh janë venat e gjymtyrëve të poshtme. Kjo, për shkak të qëndrimit të gjatë në këmbë i cili rrit presionin në venat e këmbëve.

Për shumë njerëz, venat varikoze dhe venat merimangë (një lloj i zakonshëm dhe më i lehtë i venave varikoze ) janë thjesht një shqetësim estetik. Kurse për shumë të tjerë mund të jenë një shqetësim i mirfilltë shoqëruar me ndjesinë e dhimbjes dhe parehatisë, si dhe sinjalizojnë probleme të qarkullimit të gjakut. Variçet shfaqen tek të dyja gjinitë, por predispozitën më të madhe e paraqesin femrat, të cilat edhe e vuajnë më shumë praninë e tyre. Ekzistojnë disa ilaçe dhe procedura të shtrenjta që trajtojnë venat dhe variçe, por ka disa këshilla plotësisht natyrale që funksionojnë:

Lëng aloe vera: Si të përdorni: Aloe vera mund të përdoret si kompresë në venat me variçe. Ngrohni lëngun e aloe vera për të rritur efektivitetin e tij në variçe, më pas vendosni fasha dhe lërini ato gjatë natës në venat tuaja varikoze. Një përzierje e uthull molle, aloe vera dhe karrot: Si ta përdorni: Përzieni 3 përbërësit derisa të merrni një strukturë homogjene dhe vendoseni në zonat tuaja të prekura nga venat a po variçet, më pas lëreni të qëndrojë për 30 minuta dhe pastrojeni me ujë të ftohtë.

Hudhër: Si ta përdorni: Rekomandohet të konsumoni hudhër për të përfituar nga virtytet e tij të ndryshme. Por mund të aplikohet si një vaj i bërë nga disa thelb hudhër të përzier me pak alko/ol. Banjë me kripë: Mundohuni të adoptoni një zakon të përditshëm prej 20 minutash, i cili konsiston vendosjen e këmbëve në një legen me ujë të kripur, mund të shtoni uthull molle në të, kjo do të promovojë relaksim dhe freskim të këmbëve. Pas kësaj mund të masazhoni këmbët.

Si të parandaloni venat me variçe? Meqenëse problemi i venave vjen nga një çrregullim i qarkullimit të gjakut, këshillohet të merren parasysh elementët që shkaktojnë atë. Prandaj këshillohet që: Mos vish rroba të ngushta: Zgjidhni veshje të lirshme ku të jeni të qetë. E njëjta gjë për këpucët, shmangni këpucët e ngushta ose këpucët me takë të lartë. Bëni sporte: Rekomandohet fuqimisht aktivitet fizik i rregullt, veçanërisht ecja, noti dhe sporte të tjera që aktivizojnë butësisht muskujt që promovojnë qarkullimin e gjakut.

Mos qëndroni për një kohë të gjatë në një vend në këmbë: Qëndrimi për një periudhë kohe është i keq për rrjedhën e gjakut, kështu që përpiquni të bëni pushime për të ecur për disa minuta. Ngrini këmbët: Përpiquni të ngrini këmbët në një jastëk çdo ditë për 10 minuta, në mënyrë që të lejoni të qarkullojë gjaku. Shmangni qëndrimit ulur: favorizoni lëvizjet dhe një dietë të ekuilibruar dhe shmangni konsumimin e duhanit të alko/olit.