Past roni mush këritë me këtë il aç natyral


Lënia e duh anit është një sfidë serioze për shumë njerëz. Sidomos kur duhani shkakton pasoja si kolla specifike e “duhanxhinjve”. Shumë psikologë pohojnë se lënia e duhanit është çështje vullneti, por jo të gjithë e kanë këtë “ar më”.

Megjithatë jo pak të dobishme rezultojnë kurat natyrale. Këto përbërës ju mund t’i shtoni në menunë tuaj dhe do të shihni rezultate të paimagjinueshme”.Hudhra:Tashmë dihen disa dobitë nga qepa dhe hudhra. Që të dyja kanë efekt kundër kancerit dhe janë parandalim për sëmundjet malinje.XhenxhefiliKjo erëz e vjetër me prejardhje nga Lindja njihet për efektin e saj shërues. Xhenxhefili është i rëndësishëm për hedhjen e sekretimit të grumbulluar në mushkëri si pasojë e duhanit.

Kurkuma:Kjo erëz e verdhë është e pasur me vitamina dhe minerale dhe përmban aminoacidet omega 3. Kurkuma lufton viruset, bakteret dhe qelizat e kancerit.Receta për eliksir:Për shurupin kundër kollës dhe pastrimin e mushkërive: 400 g qepë, 1 l ujë, 400 g sheqer, 2 lugë kurkumë, xhenxhefil.

Përgatitja:Në enë shtoni ujin, sheqerin dhe i vloni. Shtoni qepën e qëruar dhe xhenxhefilin. Shtoni kurkumën dhe ulni temperaturën. E vloni derisa sasia nuk pakësohet për dy herë. Masën e ruani në kavanoz prej qelqi, në frigorifer, merrni nga dy lugë në mëngjes dhe në mbrëmje para gjumit.