Moti do të prishet në Shqipëri, ja kur nisin reshjet e dendura të shiut/ Më shumë në këto qytete


Pritet një përkeqësim i kushteve atmosferike për vendin tonë dhe reshjet e shiut te jene te pranishme sidomos ne veri te vendit Shkoder Kukes Lezhe dhe ne zonat malore. Në orët e para të 24-orëshit shoqëruar me reshje shiu të dobëta lokale, bën të ditur Shërbimi Meteorologjik.

Nga orët e mesditës deri ato të pasdites vranësirat në zonën e qendrës dhe atë të jugut do të shoqërohen me re shje shiu të herëpashershme në formën e shtrëngatave dhe lokalisht stuhi afatshkurtër.

Në zonën e veriut do të ketë edhe kthjellime ndërsa vranësirat duke nisur nga orët e mbrëmjes fillojnë të shpërbëhen dhe moti do të jetë kryesisht i kthjellët. Rikthehet moti i kthjellët dhe orët me diell përjashtuar vr anësirat e pakta kalimtare në pjesën më të madhe të territorit pasi zona e verilindjes mbetet me mot me vranësira mesatare deri të dendura.