Ky truk i thjeshtë për qërimin e patates do t’ju kursejë kaq shumë kohë dhe energji


Pavarësisht nëse po qëroni një grumbull patatesh për festë ose thjesht një pjatë anësore të rregullt të ditës së javës, të heqësh qafe lëkurat mund të jetë një mundim i vërtetë.Për t’i bërë gjërat më të lehta, ne sugjerojmë të mësoni se si të qëroni patatet pa pasur nevojë ndonjëherë të kapni qëruesen tuaj të perimeve

Në vend të kësaj, ju mund të preni me delikatesë një vijë të hollë rreth perimetrit të patates suaj – aq sa të çani lëkurën, por jo të priteni shumë thellë.Bëni një rreth të plotë dhe përpiquni të keni skajet që takohen. Më pas i mbuloni në ujë të valë dhe i lini të gatuhen siç do të bënit normalisht, derisa të hapni një pirun me lehtësi.

Pasi të jenë zbutur, kullojeni ujin e nxehtë dhe hidhni ujë të ftohtë mbi copëzat ndërsa janë akoma në tenxhere derisa të jenë ftohur. Kur mund t’i mbani ato pa e djegur veten, duhet të jeni në gjendje thjesht t’i rrëshqitni lëvozhgat larg patates.Shikoni sa mirë funksionon në videon më poshtë: