Franca jep deklaratën e rëndësishme për Kosovën


Është bërë e ditur se ministri francez për Tregti të Jashtme, Franck Riester, deklaroi sot në Beograd se presidenti francez, Emmanuel Macron, është shumë i interesuar në dialogun Kosovë-Serbi, përcjell albinfo.ch.Ndërkohë, duke iu përgjigjur pyetjeve të gazetarëve, nëse mund të pritet angazhim i mëtejshëm i Francës në çështjen e dialogut apo ndoshta ajo është tërhequr, Riester theksoi se presidenti francez mbështet dialogun dhe shtoi se është një çështje së cilës Macron i kushton shumë rëndësi dhe për të cilën ai personalisht është shumë i interesuar, raporton Tanjug, transmeton Klan Kosova.

Po ashtu, ai shtoi se Macron mirëpriti angazhimin e Serbisë për t’u bashkuar me metodologjinë e re të punës për pranimin në BE dhe theksoi se Serbia ka mbështetjen e plotë të Francës në rrugën evropiane.Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, iu referua kësaj pyetjeje, drejtuar ministrit francez, dhe theksoi se ai kishte bisedime të shpeshta me presidentin francez për Kosovën, si dhe se Macron po diskutonte gjithashtu këtë temë me kryeministrin e Kosovës, Avdullah Hoti.

“Macron ndjek çdo detaj të bisedimeve rreth dialogut dhe gjithçkaje që po ndodh në Bruksel. Franca është shumë e përfshirë në marrëdhëniet midis Beogradit dhe Prishtinës”, nënvizoi ai.Ai theksoi se Macron organizoi Konferencën e Parisit, e cila i kushtohej dialogut midis Kosovës dhe Serbisë, ku ishte e pranishme edhe kancelarja gjermane, Angela Merkel.