E PAPRITUR/ Ja Çfarë Pritet Të Ndodhë Në ITALI Këto Ditë


Fati i qeverisë italiane qëndron në ekuilibër këtë javë mes një konfrontimi midis kryeministrit, Giuseppe Conte dhe aleatit të tij të koalicionit dhe ish-kryeministrit, Matteo Renzi. Renzi ka kërcënuar në mënyrë të përsëritur për të tërhequr partinë e tij të vogël Italia Viva nga shumica qeverisëse nëse qeveria nuk ndryshon mënyrën se si të rindizë ekonominë e brishtë të Italisë.

Renzi gjithashtu ka bërë thirrje që Conte të heqë dorë nga kontrolli i tij mbi shërbimet sekrete dhe që qeveria të shpejtojë shpërndarjen e vaksinimeve Covid-19. Conte deri më tani i ka rezistuar presionit, duke thënë javën e kaluar se ishte gati të përballej me Renzi në parlament. Sidoqoftë, Conte thuhet se po organizon një takim midis udhëheqësve të partisë, ose të hënën ose të martën, për të diskutuar një riorganizim të mundshëm të qeverisë.

Dita vendimtare është 7 janari, kur Conte do të kërkojë mbështetje nga ministrat për planin e rimëkëmbjes ekonomike, i cili mund të çojë Italia Viva të braktisë koalicionin dhe të shkaktojë një krizë qeveritare.