Dikur Shiste Qumësht, Sot Artiste Me Famë Botërore- Artistja Kosovare Rrëfen Historinë E Saj


Sopranoja e njohur ka rrëfyer historinë e saj, që mund të jetë frymëzim për shumëkënd.Elbenita Kajtazi, është ndër sopranot më të suksesshme kosovare, e cila njihet për vokalin e saj.Përmes një postimi të gjatë në Facebook, Kajtazi ka rrëfyer për të kaluarën e saj, e cila nuk ka qenë edhe e lehtë.Ajo bëri të ditur se dikur shiste qumësht dhe ndodhi pikërisht në Mitrovicë, pas luftës duke i ndihmuar familjes.Sopranoja rrëfeu periudhën se si e gjetën vendin kur janë kthyer në Kosovë pas luftës deri në arritjen e suksesit që e gëzon sot.

KY ËSHTË POSTIMI I PLOTË I ELBENITËS:-“Kjo jam unë me një shishe qumësht shumë të shijshëm në duar pesë muaj pas luftës në Mitrovicë-Kosovë, më 26.10.1999 në 08:09 të mëngjesit!,Do t’ju tregoj të gjithëve një histori të vogël.
Para luftës ne kishim dy lopë të bukura dhe shisnim qumësht në lagje, sepse dy lopët e mia të bukura kishin qumështin më të mirë që ekziston dhe unë isha fëmija që ua shpërndaja qumështin fqinjëve tanë.Gjatë luftës ne ishim refugjatë në Shqipëri dhe natyrisht duhej të linim gjithçka që kishim pas, edhe dy lopët e mia të bukura që aq shumë i doja!,I pashë për herë të fundit kur u larguam nga shtëpia dhe mendova se nuk do t’i shoh më kurrë, por unë dhe gjyshja ime i kërkonim kur u kthyem nga Shqipëria dhe kur lufta kishte mbaruar.Edhe sot që tregoj këtë histori nuk mund të besoj se i gjetëm!,Unë isha fëmija më i lumtur në tokë kur i gjetëm, kujtoj se u hodha lartë nga lumturia!,Pas luftës, puna ime e vjetër u kthye, unë vazhdoja të jem vajza që shpërndanë qumështin dhe e doja punën time!,Kur një shok më dërgoi këtë fotografi mbrëmë, unë qava shumë, u emocionova shumë dhe kujtova kohën e saktë dhe ditën dhe gjithçka që ndodhi atë ditë!,Ishte një pamje shumë e bukur për ta parë, për të më bërë gjithmonë të kujtoj se nga vij dhe të jem krenare për faktin se në të kaluarën isha një vajzë me ëndrra shumë të mëdha dhe gjithashtu kisha një punë për të shpërndarë qumësht dhe fituar para për të ndihmuar familjen time me atë punë, si një fëmijë 9 vjeç!,Kush mendonte se do të bëhesha këngëtare e Operas… atëherë nuk kisha ide se çfarë ishte opera, më besoni!,Ermonela Jaho më tha një ditë se “asgjë nuk është e pamundur në këtë botë, dhe ju mund të arrini çdo ëndërr që keni”.Unë ende besoj në atë që ajo më tha dhe unë ende shikoj deri në ato fjalë!
#vajëekosovës me shumë ëndrra”./Kosovarja