ÇM ENDURI: Lojtari i Kroacisë luajti miqësoren i infektuar me korona, Reali, Interi dhe Atalanta në tension


E pab/esueshme, por e vërtetë. Mbrojtësi i Kroacisë Vida po luante një miqësore kundër Turqisë në Stamboll dhe 31-vjeçari gjithashtu kishte përfunduar pjesën e parë. Por pas pushimit ai u zëvendësua pasi stafi mjekësor i ekipit kombëtar kroat u njoftua për poz/itivitetin e tij ndaj korones. Vetë federata kroate komunikoi lajmin.

“Pasi të gjithë lojtarët dhe anëtarët e stafit u testuan negativisht në provën e së hënës në funksion të lojës me Turqinë – lexon deklarata e lëshuar nga Federata Kroate – të mërkurën në mëngjes u krye një raund tjetër shtupash për ndeshjen kundër Suedisë. Federata mori rezultatet e provave pas mesnatës me kohën lokale dhe ato tregojnë pozitivitet ndaj Domagoj Vida. Stafi mjekësor i ekipit kombëtar kroat mori informacionin e parë në intervalin e një rezultati potencialisht pozitiv.

Kjo është një procedurë e zakonshme dhe një rezultat “i dyshimtë” testohet përsëri për ta konfirmuar atë. Meqenëse përzgjedhësi Zlatko Dalić tashmë kishte vendosur në atë kohë të ndryshonte Vida, shërbimi mjekësor i ekipit kombëtar e izoloi lojtarin sipas të gjitha masave epidemiologjike derisa të konfirmoheshin rezultatet e testit. , sipas rregullores, ai do t’i kalojë ditët e ardhshme në vetë-izolim në Stamboll”.

Tashmë, frika e shumë klubeve rritet, nga Interi me Brozovic, te Atalanta me Pasilic, apo edhe Real Madrid me Luka Modric, pa harruar këtu faktin se edhe te Turqia mund të ketë të infektuar. Calhanoglu i Milanit, sakaq, qëndroi në stol.