Çka ndryshon gjatë dhjetorit në Zvicër?

Skifahrer mit Schutzmaske gegen Covid-19, aufgenommen am Sonntag, 29. November 2020, beim “Hoernli” in Arosa. Ab diesem Wochenende gehen einige Lifte vor Ort in den taeglichen Betrieb. (KEYSTONE/Gian Ehrenzeller) Ski enthusiasts with protective face masks enjoy the day, on Sunday, November 29, 2020, in Arosa, Switzerland. Ski resorts in Switzerland are open despite the Covid-19 pandemic. Safety measures are in place. (KEYSTONE/Gian Ehrenzeller)

Nga 1 dhjetori, qeveria do të fillojë të shpërndajë 400 milionë franga për kompanitë më të prekura nga kriza e koronavirusit.Miratuar në shtator, Ligji Covid-19 siguron mbështetje për kompanitë e goditura rëndë nga mbylljet e lidhura me pandeminë, veçanërisht në sektorët e mikpritjes, udhëtimeve dhe turizmit, shkruan The Local, përcjell albinfo.ch.

Qeveritë federale dhe kantonale duhet të marrin pjesë në mënyrë të barabartë.Restorantet në pesë nga gjashtë rajonet frëngjishtfolëse të Zvicrës do të kthehen në biznes që nga 10 dhjetori.Gjeneva, Vaud, Neuchâtel, Fribourg dhe Jura njoftuan vendimin e tyre të përbashkët për të rihapur restorantet dhe kafenetë në territoret e tyre në 10 dhjetor.Masa është e mundur për shkak të rënies së niveleve të infeksionit në rajonet që ishin goditur më rëndë në Zvicër në tetor dhe fillim të nëntorit.

Nga kantonet që flasin frëngjisht, vetëm restorantet në Valais do të qëndrojnë të mbyllura, pasi kantoni kishte zgjatur mbylljet deri më 13 dhjetor, përcjell tutje albinfo.ch.Hekurudhat zvicerane (SBB) do të ndryshojnë orarin e tyre më 13 dhjetor.Sipas SBB, orari i ri “do të shënohet me përfundimin e Linjës së Re Hekurudhore përmes Alpeve (NRLA) pas 28 vjet ndërtimi”.“Kjo rrugë hekurudhore me rrugë të nivelit përmes Alpeve do të mundësojë oferta të reja shërbimesh në shërbimet e transportit të mallrave dhe pasagjerëve, si në shkallë kombëtare dhe ndërkombëtare”.

Orari i udhëtimit 2021 do të sigurojë gjithashtu lidhje më të shpejta dhe më të shpeshta me Milanin dhe Mynihun, “si dhe një numër përmirësimesh për shërbimet e pasagjerëve në të gjithë Zvicrën”.Tuneli Ceneri i kompletuar plotësishtPasi hapi tunelin e bazës Lotschberg më 2007 dhe tunelin e bazës Gotthard më 2016, Ceneri në rajonin jugor të Ticinos të Zvicrës është faza përfundimtare e Lidhjes së Hekurudhës së Re përmes projektit Alpet.Projekti do të përfundojë në Dhjetor, përcjell tutje albinfo.ch.Itinerari duhet të lehtësojë qarkullimin e mallrave përgjatë një korridori hekurudhor të mallrave që kalon nga Deti i Veriut në Roterdam, porti më i madh detar i Evropës, deri në Genova, porti më i madh i Italisë, në Mesdhe.

Shpresohet që lidhja të zvogëlojë numrin e kamionëve që përplasen nëpër Alpe duke ofruar një rrugë alternative hekurudhore.Por tuneli Ceneri i gjatë 15.4 kilometra, i cili hyn plotësisht në shërbim në dhjetor, do të shkurtojë gjithashtu kohën e udhëtimit për pasagjerët që kalojnë në vargmalin më të madh të Evropës Perëndimore.Për shembull, kohët e udhëtimit midis Cyrihut dhe Milanos – tashmë të shkurtuara ndjeshëm nga tuneli Gotthard – do të shkurtohen me 40 minuta në vetëm tre orë.Hapja e sezonit zviceran të skiveNdërsa disa vendpushime skish në Zvicër po funksionojnë tashmë, shumica do të hapen midis 5 dhe 19 dhjetor.Sidoqoftë, këtë vit Shoqata Zvicerane e Ngritjes së Skive po zbaton masat e sigurisë për të parandaluar përhapjen e koronavirusit.

Maskat janë të detyrueshme jo vetëm në hapësira të mbyllura siç janë trenat malorë dhe teleferikët, por edhe në ashensorët e karrigeve në ajër të hapur dhe shiritat T, si dhe në radhë.Por maskat nuk janë të detyrueshme në shpatet.Përveç kësaj, radhët do të rregullohen kështu që “të funksionojë në mënyrë të rregullt dhe pa grupe të mëdha”.BrexitDhjetori 2020 është muaji i fundit që Britania e Madhe do të jetë pjesë e BE.Siç është raportuar nga “The Local”, në bazë të marrëveshjes Zvicër-Mbretëri të Bashkuar të lidhur në shtator, të drejtat e qytetarëve të MB në Zvicër dhe anasjelltas janë të mbrojtura – me kusht që ata të jetojnë në vendin e tyre të miratuar deri në dhjetor të vitit 2020.Marrëveshja në mënyrë specifike parashikon që njerëzit që kanë marrë qëndrim në vendin tjetër në vitet e fundit për shkak të marrëveshjes së lëvizjes së lirë të personave mund të vazhdojnë të banojnë atje.Ata që mbulohen nga marrëveshja jo vetëm që e ruajnë këtë të drejtë qëndrimi por edhe pretendimet e sigurimeve shoqërore dhe njohjen e kualifikimeve profesionale për jetën.